Yazılım Çözümleri

Aşağıda tamamlanmış projelerimizden örnekler yer almaktadır. Bunlardan bazıları ürüne dönüştürülmüş ve farklı sektörlerde kullanılmaktadır. Bazıları da tamamen özel geliştirilmiş kurumsal otomasyon projeleridir.

Trafik Yoğunluk Haritası

Talepler ve altyapı değişikliklerini karşılamak için tarafımızdan yeniden geliştirilen masaüstü Trafik Yoğunluk Haritası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Kontrol Merkezi tarafından kullanıma sunulmaktadır. İstanbul'un farklı noktalarından gelen yoğunluk sensör verileri, hava durumu, uyarılar, otopark doluluk oranları gibi trafiği ilgilendiren pek çok bilgi bu uygulamada görülebilir

Uygulama Flash tabanlı olarak geliştirilmiş ve tüm modern tarayıcılarda çalışabilmektedir. Kullanıcılar trafik animasyonları, duyuru ve seyahat bilgileri gibi çeşitli fonksiyonları tercihlerine göre kapatıp açabilmektedirler

EKSBilet Müze Otomasyon Sistemi

Miniatürk, Yerebatan Sarnıcı ve Panorama 1453 müzelerinde kullanılmak için geliştirilen bilet otomasyon yazılımı ile, ziyaretçiler için bilet basım işlemleri yapılmakta, satış ve istatistik raporları merkezi olarak alınabilmektedir.

Müzelerde bulunan masaüstü yazılım ana sunucudan bağımsız olarak çalışmakta, yazdırılan biletler kullanıcı bazlı olarak yerel veritabanında tutulmaktadır. Ana sunucu belirlenen sıklıkta bu verilere ulaşmakta ve gerekli verileri çift taraflı olarak senkron etmektedir.

IPSOS Mega Panel

Bütün dünyada örnekleme bazlı pazarlama araştırmalarının lider şirketlerinden biri olan Ipsos için geliştirilen MegaPanel; yapılan alışverişlerin özel bir arayüz aracılığıyla girilmesini ve aktarılmasını sağlayan ve bunun karşılığında promosyon kazandıran bir sistemdir.

Megapanel sistemi; hanelerin tüketici dinamiklerini anlamayı ve incelemeyi sağlayan tekrar alım, beraber alım, marka geçişleri, alışveriş sepetleri gibi satın alım davranışlarını yakından takip edilmesine imkan verir. Hanelere teslim edilen barkod okuyucular ve mobil cihazlar kullanılarak, alışveriş bilgileri web tabanlı yazılımlar üzerinden Ipsos merkezine aktarılır. Sisteme üye olan haneler biriken puanları ile binlerce hediyenin arasından seçim yapabilir. Aynı zamanda gönderilen alışveriş bilgileri binlerce haneden ulaşan diğer bilgilerle birleştirilerek, Ipsos tarafından üreticiler için analizlere ve raporlara dönüştürülür.
http://www.ipsos-megapanel.com

EKSHomeCare: Evde Bakım Sistemi Yazılımı

Hem masaüstü Windows tabanlı versiyonu, hem de geniş ölçekte hizmet sunan web tabanlı versiyonu bulunan bu yazılım; evde sağlık hizmetlerinin bütünleşik bir çözüm içerisinde yönetilmesine, denetlenebilmesine ve tüm verilerin raporlanmasına imkan sağlar.

Masaüstü versiyonu, 2002 yılından itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Web tabanlı versiyon ise 2010 yılından itibaren Bursa Büyükşehir Belediyesi Evdebakım Hizmetleri kapsamında kullanılmaktadır. Her iki yazılım da, ziyaretler ya da ihbar sonucu belirlenen adres bilgileri, ev durumu, ev kirası, gelir durumu, içme suyu gibi haneye ait bilgilerin yanı sıra, yaş, hastalık, özür durumu, eğitim, iş ve sosyal güvence durumu gibi hanede ikamet eden bireylerin bilgilerin girişine ve düzenlenmesine imkan sağlamaktadır. Doktorların ev ziyaretleri, hemşire bakımları, verilen direktifler, kullanılam malzeme ve ilaçlar gibi evdebakım hizmeti içeriği, esnek bir arabirim üzerinden yazılıma girilmekte ve detaylı raporlar, hakediş, günlük planlama listeleri gibi çıktılar da çeşitli filtrelere göre alınabilmektedir.

EKSFleet: Filo Yönetim Yazılımı

EKSFleet geniş araç filosuna sahip şirketlerin, maliyet ve görev yönetimi yapmasını sağlayan web tabanlı bir denetleme uygulamasıdır. Araçların yakıt tüketimleri, sigorta, sahiplik, kaza ve ceza bilgilerinin izlenmesinin yanında, araç servis fatura detaylarının kaydedilmesiyle lastik değiştirme ve servis zamanı uyarıları, değişen parça garanti takipleri de yapılabilmektedir. Ayrıca kullanıcıyı tüketim ve ödemeler konularında uyararak, araçların mali takiplerini yapmayı sağlayan yönetim konsolu raporlarını da içerir.

EKSFleet filo yönetim yazılımı, opsiyonel olarak firma bünyesindeki araçlara kurulacak EKSTrack Araç Takip Sistemi ile entegre çalışabilme yeteneğine sahiptir. Bu opsiyon kullanıldığında aracın anlık konumu, hızı ve durumu gibi bilgilerine ulaşabilen uygulama; filo araçlarının kişisel amaçlarla kullanımını tespit etmeye ve gün içinde aracın yaptığı mesafeyi otomatik sisteme entegre etmeye imkan verir.

Spor Tesisleri Yönetim Otomasyonu

Bu yazılım otomasyonu İstanbul SPOR A.Ş. tarafından işletilen 30'un üzerindeki spor tesisinde sistem entegrasyonu sağlamak için geliştirilmiştir. Sistem sayesinde, tesisleri kullanacak üyelerin kayıtlarının yapılması, temassız kartlarının fotoğraflı olarak basımı, branş atamaları ve geçiş yetkilendirmeleri yapılabilmektedir. Üyelerin seans ve branş atamalarına bağlı olarak kartlı geçiş sisteminin onayı İstanbul bütününe yayılmış 30 spor tesisinde tek bir noktadan kontrol edilmekte, kullanım ve doluluk oranları gibi bilgiler çeşitli kriterlere göre raporlanabilmektedir.

Ayrıca otomasyon bünyesinde tesislerde bulunan Spor A.Ş. personelinin tesislere giriş çıkış kontrolü parmak izi cihazlarıyla yapılmaktadır. Otomatik olarak ana merkeze aktarılan bu veri sayesinde personel çalışma saatleri ve izinleri sürekli izlenebilmektedir. Sistem personelin vardiya durumlarının düzenlenmesi ve devam çizelgeleri oluşturabilmesine imkan sağlamakta ve tüm Spor A.Ş. süreçlerinin takibini mümkün hale getirmektedir.

Kadın Sağlığı Merkezi Sistem Yazılımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı 30 Kadın ve Aile Sağlığı Merkezi ve 2 Görüntüleme Merkezi'nde kullanılmakta olan bu sistem otomasyon yazılımıyla, kadınlara verilen sağlık hizmetinin kayıt altına alınması ve istatistiki bilgi elde edilmesi amaçlanmıştır. Merkeze başvuran kadınlar için kemik erimesi, meme ve rahim ağzı kanseri ön tanılarını koymak, önleyici tıbbi hizmelerin verilmesi ve kadınların bilinçlendirilip eğitilmesi hizmetleri verilmektedir. Bu kapsamda hazırlanan yazılım sayesinde, detaylı takiplerin yapılması, kontrollerin düzene sokulması ve hastaların bilinçlenme düzeyine katkı sağlanmaktadır. Yazılıma girilen verilerin analiz edilip incelenmesi ile, hangi bölgelerde, hangi yaş ve eğitim düzeylerinde ne tür sorunlar olduğu görülmekte ve buna bağlı eğitim programları hazırlanabilmektedir.

200 üzerindeki kullanıcı tarafından kullanılan yazılım; dışarıdan veri almak içine Personel Takip Yazılımına, DXL Veri Aktarım Yazılımına, sunucuda çalışan ve loboratuar verilerini e-posta yoluyla alıp işleyen e-posta istemcisine webservis hizmeti vermektedir.

GSM Tabanlı Ürün Sipariş ve Bedava Ekmek Otomasyonu

İstanbul Halk Ekmek için gerçekleştirilen bu çözüm ile ücretsiz dağıtılan ekmek ve büfelerden yapılan siparişlerin tam bir otomasyonunun sağlanması amaçlanmıştır. 500 adedin üzerindeki Halk Ekmek büfesi bedava ekmek dağıtımını GSM ağı üzerinden GPRS servisi kullanarak iletişim kurabilen ve bu sistem için özel olarak tasarlanan bir veri terminali ile yapmaktadır. Daha önce ihtiyaç sahiplerine 3 ayda bir kupon verilerek yapılan ücretsiz ekmek dağıtımı, verilen akıllı kartlardan sonra daha hızlı ve güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. İhtiyaç sahiplerine verilen bu kartlar, büfelerde cihazlarda okutulmakta ve ekmekler bu şekilde dağıtılabilmektedir. Eksera tarafından tasarlanan ve üretilen bu cihaz Üzerinde aydınlatmalı 4 satır LCD ekran, tuş paneli, pil desteği, çift yönlü mesajlaşma, GSM/GPRS haberleşme, kart okuyucu ve yazıcı gibi fonksiyonları barındırmaktadır. Sisteme gönderilen veriler, web tabanlı olarak izlenebilmekte, bunlara bağlı olarak geleceğe dönük üretim planları yapılabilmekte, istatistikler ve farklı kriterlere bağlı raporlar alınabilmektedir.
Hürriyet gazetesinde çıkan haber için: www.hurriyet.com.tr/teknoloji/6968251.asp

Darülaceze Otomasyon Yazılımı

Bu yazılım otomasyonu, Kayışdağı Darülaceze Tesisleri için gerçekleştirilmiştir. Yazılım sayesinde Çocuk Evi'nde bulunan çocukların ve dairelerde bulunan acezelerin takibi ve bu bilgilerin birbiriyle entegrasyonu amaçlanmıştır.

Kullanıcı yetkilendirme ve SQL mimariye sahip veritabanı kullanan yazılım, kurum bünyesindeki geniş alana yayılan tüm birimlerde kullanılmaktadır. Yazılım müracaat işlemlerinden başlayarak, acezelerin temel kimlik bilgileri, hastalıkları, kullandıkları ilaçlar, izin ve yakın bilgileri, maaş ve ayniyat bilgileri, varlık ve vesayet bilgileri gibi pek çok farklı veriyi tutmakta ve bunlara ilişkin ayrıntılı raporları, listeleri ve sonuç çıktılarını kurum bünyesindeki kullanıcılara sunmaktadır. Yazılım sayesinde hastalık ve kontrol gözlemleri, maaş ödemeleri, ayniyat takibi ve bağış izleme işlemleri, 2003 yılından beri merkezi bir otomasyonla yapılmakta, iş ve veri akışı tam bir otomasyon içerisinde yürümektedir.

Ekmek Sayım Sistemi

Ekmek Sayım Sistemi, İstanbul Halk Ekmek için kullanıma sunulan ve bantlarda üretilen ekmeklerin kameralar vasıtasıyla görüntü işleme (image processing) teknikleri kullanılarak sayılmasını ve üretim için kullanılan un miktarının ölçülmesini sağlayan bir otomasyon çözümüdür.

Bu amaçla bantların üzerine yerleştirilen kameralardan alınan veri anlık olarak özel olarak geliştirilen izleme yazılımına aktarılmakta ve görüntü işleme teknikleri sonucu bulunan ekmek sayıları veritabanında saklanmaktadır. Silolardan gelen un, bant girişlerine yerleştirilen sayısal cihazlarda kilo bilgisine çevrilir ve RS-485 verisi olarak ana bilgisayara iletilir. Ana bilgisayarda bulunan kart ve yazılım sayesinde tüm bu ölçüm bilgileri anlık olarak veritabanına kaydedilir. Yazılımda bulunan raporlar sayesinde, geçmişe dönük olarak saat bazında veya belirtilen aralıkta ekmek sayısı ve un kullanımı sürekli olarak izlenebilmektedir.

Plaka Okuma Sistemi ve Kantar Otomasyonu

Bu sistem fabrikaya malzeme getiren kamyon ve araçların getirdiği miktar ve teslimat zamanlarını otomatik olarak kayıt altına almak için geliştirilen özel bir otomasyon projesidir. Gelen araçların bilgilerini, getirdikleri yükü ölçmek için gereken tartım işlemini ve araç-firma eşleştirmesini otomatik hale getirerek sürecin hızlanmasını ve kolayca raporlanabilmesini sağlar.

Gelen yüklü aracın hangi tedarikçiden geldiği belirlenerek giriş esnasında yazılımda kaydedilir. Araç tartılmak için kantara çıktığı sırada plakası kameralar aracılığıyla okunur, plaka tanıma sistemi tarafından çözümlenerek o anda ölçülen ağırlıkla birlite elektronik bir ledli displayde gösterilir. Tartım işlemi plaka, firma ve yük miktarı eşleştirilerek yapılır. Aynı şekilde yükünü boşalttıktan sonra da tartılan aracın tartım sonucu ölçülen ağırlık değerleri karşılaştırılarak, boşaltılan miktar tespit edilir. Bu sayede hangi aracın hangi saatte ne kadar yük getirdiği, gün içinde ya da belirtilen zaman aralığında ne kadar yük/malzeme geldiği gibi bilgiler sürekli izlenebilir ve geçmişe dönük olarak raporlanabilir.